Average True Range Percent ATRP indikatörü

Ortalama Gerçek Aralık Yüzdesi ( ATRP indikatörü ), Ortalama Gerçek Aralık (ATR) göstergesini, çubuğun kapanış fiyatının yüzdesi olarak ifade eder.

ATRP , Ortalama Gerçek Aralık (ATR) göstergesinde olduğu gibi volatiliteyi ölçmek için kullanılır. ATRP indikatörü , ATR’nin olmadığı durumlarda menkul kıymetlerin karşılaştırılmasına izin verir.

ATR, volatiliteyi mutlak bir seviyede ölçer, yani daha düşük fiyatlı hisse senedi, daha yüksek fiyatlı hisse senedi fiyatlarından daha düşük ATR değerlerine sahip olacaktır. ATRP, menkul kıymet alım satımının hisse başına farklı fiyatlarda karşılaştırılmasına imkan vermek için bir yüzde olarak gösterir.

Average True Range Percent / ATRP Göstergesi, 1978 tarihli “Teknik Ticaret Sistemlerinde Yeni Kavramlar” kitabında yer alan Welles Wilder Average True Range’in (ATR) bir varyasyondur. Göstergenin fiyatlarının yönünü göstermediğinin unutulmaması gerekmektedir. ATRP  fiyatın yönünü değil piyasadaki mevcut dalgalanmayı tanımlamaya çalışır. Ayrıca, mevcut dalgalanmayı, geleneksel ATR’nin ana farkı olan tüm pazarlarda karşılaştırılabilir şekilde tanımlamaya çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.