Accumulation Distribution

Accumulation Distribution : Birkim Dağılımı, piyasada birikme ya da dağıtımın olup olmadığını belirlemek için kapanış fiyatlarının yükseklere ya da düşük seviyelere yakınlığına bakar. Yakınlık değeri, daha yüksek hacimli hareketlere daha fazla ağırlık vermek için hacim ile çarpılır.

Verdiği değerden çok gösterdiği yön önemlidir.

Hem fiyat hem de Birikim Dağılımı daha yüksek zirveler ve daha yüksek dip çukurları oluşturduğunda, yukarı eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Hem fiyat hem de Birikim Dağılımı daha düşük seviyelere ve daha düşük dip seviyelere çıktıkça, düşüş eğiliminin devam etmesi muhtemeldir.

Bir işlem aralığında, Birikim Dağılımı yükseliyorsa, birikim meydana gelebilir ve yukarı çıkış için bir uyarı anlamına gelir. Bir işlem aralığında, Accumulation Distribution düşüyorsa, dağıtım gerçekleşebilir ve aşağı doğru bir çıkışın uyarısıdır.

accumulation-distribution

Birikim Dağılım Hattı sadece belirli bir süre (gün, hafta, ay) için yüksek-düşük aralığa göre yakın seviyeye bakar. AD çizgisi, bir dönemden diğerine geçişi yok sayar.

Fiyat daha yüksek seviyelere çıkmaya devam ederken ve Birikim Dağılımı daha yüksek bir zirve yapamazsa, yükselme eğilimi durma ya da başarısız olma olasılığı yüksektir. Bu olumsuz bir sapma olarak bilinir.
Fiyat düşük çukurlar yapmaya devam ederken ve Birikme Dağılımı daha düşük dip olukları yapmakta başarısız olursa, düşüş eğilimi durma veya başarısız olma olasılığı yüksektir. Bu olumlu bir sapma olarak bilinir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.