Chaikin Money Flow (CMF)

Marc Chaikin tarafından geliştirilen Chaikin Money Flow (CMF), belirli bir süre boyunca hacim ağırlıklı bir birikim ve dağılım ortalamasıdır. Standart CMF süresi 21 gündür. Chaikin Money Flow arkasındaki ilke, kapanış fiyatının daha yüksek olması, daha fazla birikimin gerçekleşmesidir. Tersine, kapanış fiyatı en düşük seviyesine yaklaştıkça, daha fazla dağıtım gerçekleşebilir. Fiyat eylemi, çubuğun artan ses seviyesinin üzerinde sürekli olarak kapanıyorsa, Chaikin Money Flow pozitif olacaktır. Tersine, eğer fiyat eylemi, çubuğun artan hacim üzerindeki orta noktasının altında sürekli olarak kapanırsa, Chaikin Para Akışı negatif bir değer olacaktır.

Chaikin money flow
Chaikin money flow

Sıfır hattın üzerindeki bir CMF değeri piyasadaki bir güç göstergesidir ve sıfır çizginin altında bir değer piyasadaki zayıflık belirtisidir.
CMF’nin fiyat hareketlerinin eğilim yönünü trend çizgileriyle veya destek ve direnç çizgileriyle teyit etmesini bekleyin. Örneğin, bir fiyat dirençten yukarıya doğru kırılırsa, CMF’nin koparma yönünü onaylamak için pozitif bir değere sahip olmasını bekleyin.
Fiyat hareketinin yüksek alım bölgelerinde daha yüksek bir gelişme göstermesi durumunda CMF satış sinyali oluşur, CMF daha düşük ve düşmeye başlar.
CMF satın alma sinyali, fiyat hareketinin aşırı satım bölgelerine daha düşük bir seviyede gelişmesiyle ortaya çıkar, CMF daha yüksek ve yükselmeye başlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.