Chande Momentum Osilatör (CMO)

Chande Momentum Osilatör (CMO) Tushar Chande tarafından geliştirilen bir teknik momentum göstergesidir. CMO göstergesi, son zamanlardaki tüm kapanışların toplamı ile tüm yeni alt kapanların toplamı arasındaki farkı hesaplayarak ve ardından sonucu belirli bir zaman periyodu boyunca tüm fiyat hareketlerinin toplamına bölerek oluşturulur. Sonuç 100 ile çarpılarak -100 ila +100 aralığı elde edilir. Tanımlanan zaman periyodu genellikle 20 dönemdir.

CMO, level50’ye ulaştığında 50 seviyeye ve aşırı satım koşullarına ulaştığında aşırı alım koşullarını gösterir. Ayrıca, CMO geçişinin, 20 dönem CMO’nun 9-periyot hareketli ortalamasından oluşan bir sinyal hattının yukarısındaki ve altındaki CMO geçişine dayanan sinyalleri de arayabilirsiniz.

CMO, trend gücünü ölçer. CMO’nun mutlak değeri ne kadar yüksek olursa, eğilim o kadar güçlü olur. CMO’nun daha düşük mutlak değerleri, yatay işlem aralıklarını gösterir.

CMO genellikle, çift fiyat ve alt çizgiler ve trend çizgileri gibi altta yatan fiyat tablosunda gösterilemeyen grafik desenleri oluşturur. Ayrıca CMO’ya destek veya direnç arayın.
Altta yatan fiyatlar CMO tarafından onaylanmayan yeni bir yüksek veya düşük tutarsa, sapma bir fiyat geri dönüşünü işaret edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.