Double Smoothed Stochastic indikatör

William Blau tarafından oluşturulan double smoothed stochastic indikatörü iki farklı sürenin Üssel Hareketli Ortalamalarını (EMA) standart bir Stokastik % K’ye uygular. Stokastik Osilatör’ü oluşturan bileşenler ilk önce iki EMA ile düzeltilir. Daha sonra, düzleştirilmiş bileşenler, göstergeyi hesaplamak için standart Stokastik formülüne bağlanır.

 

Bu gösterge nasıl çalışır?

DSS, standart Stokastik Osilatör gibi 0’dan 100’e kadar değişmektedir. DSS’ye uygulanan aynı yorum kuralları, DSS’ye uygulanabilir, ancak DSS ham stokastikten çok daha yumuşak bir eğri sunar.

Genel olarak, 70’in üzerindeki alan aşırı alım bölgesini gösterirken, 30’un altındaki alan aşırı satım bölgesi olarak kabul edilir. Osilatör 70 seviyenin üzerine çıktığında ve sonra 70’in altına düştüğünde bir satış sinyali verilir. Tersine, osilatör 30’un altında olduğunda ve ardından 30’un üstünden geçtiğinde bir satın alma sinyali verilir. 70 ve 30 kullanılan en yaygın seviyelerdir fakat gerektiğinde ayarlanabilir.

Diverjanslar, yeni bir yüksek veya düşük fiyat, Stokastik Osilatör tarafından onaylanmadığında oluşur. Yükselen bir sapma, fiyat düşük seviyelere ulaştığında oluşuyor, ancak Stokastik Osilatör daha yüksek bir düşüş oluşturuyor. Bu, bir düşüşün tersine dönmesini önleyebilecek daha az aşağı yönlü momentumu gösterir. Fiyat yükseldikçe düşüş eğilimi meydana gelir, ancak Stokastik Osilatör daha düşüktür. Bu, düşüşün tersine dönmesini önleyebilecek daha az yukarı yönlü bir momentumu gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.