Ekonomik Göstergeler – Ekonomik İndikatörler

Ekonomik gösterge veya Ekonomik İndirkatör nedir?

Ekonomik gösterge analistlerin mevcut veya gelecekteki yatırım seçeneklerini yorumlamak veya ekonominin genel sağlığını değerlendirmek için kullandıkları, genellikle makroekonomik ölçeğin ekonomik verileridir. Ekonomik gösterge yatırımcının seçtiği herhangi bir şey olabilir, ancak hükümet ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından yayınlanan verilerin özellikleri geniş ölçüde takip edilir. Bu göstergeler arasında,  tüketici fiyat endeksi (TÜFE), gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), işsizlik rakamları ve ham petrol fiyatı yer almaktadır.

Ekonomik göstergeler, ekonominin yönünü gösteren temel istatistiklerdir. Göstergeler çok sayıda olsa da, üç geniş ekonomik gösterge kategorisi vardır: lider göstergeler (leading indicators), çakışma göstergeleri(coincident indicators) ve gecikme göstergeleri (lagging indicators).

Hangi ekonomik gösterge?

Gelecekteki ekonomik hareketleri öngörmek için, dayanıklı tüketim malları, net işletme oluşumları ve hisse senedi fiyatları gibi öncü göstergeler kullanılmaktadır. GSYİH, istihdam seviyeleri ve perakende satış gibi unsurları içeren eş güdümlü göstergeler, spesifik ekonomik faaliyetlerin ortaya çıkmasıyla birlikte öngörülebilmektedir. Son olarak, gayri safi milli hasıla (GSMH), TÜFE, işsizlik oranları ve faiz oranları gibi gecikmeli göstergeler, sadece belirli bir ekonomik faaliyet gerçekleştikten sonra görülmektedir. Bu ekonomik göstergelerin çoğunun piyasaya sürülmesi için belirli bir programa sahip olması, yatırımcıların belirli bir ayda ve yılda belirli bilgileri görmesini ve planlamasını sağlar.

Ekonomik göstergeler

* Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)
* Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)
* Bej Kitap
* Dayanıklı Tüketim Ürünleri
* Tüketici Güven Endeksi
* Çalışan Maliyet Endeksi
* İstihdam Durum Raporu
* Konut Başlıyor
* Philadelphia Fed Endeksi
* Üretici Fiyat Endeksi
* Satınalma Yöneticileri Endeksi
* Perakende Satış Verileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.