Black Swan (siyah kuğu) olayı nedir?

siyah kugu olayı
siyah kugu olayı

Black Swan siyah kuğu –  terimi,ilk olarak finans profesörü, yazar ve eski Wall Street tüccarı Nassim Nicholas Taleb tarafından ortaya atıldı.

Siyah kuğu olayı fikri, finans profesyonellerinin finanse ettiği 2008 mali krizinin ardından yazar Nassim Nicholas Taleb’in öncülüğünde ortaya atıldı. Taleb, siyah kuğu olaylarının henüz felakete yol açacak sonuçları tahmin etmenin imkansız olduğunu savundu. Bu nedenle, insanların her zaman siyah bir kuğu olayı olduğunu varsaymalı, her ne olursa olsun  buna göre plan yapmak zorundadır. Ayrıca, 2008 mali krizini ve siyah kuğu olayları fikrini kullanarak, kırık bir sistemin başarısız olmasına izin verilmesi durumunda, gelecekteki siyah kuğu olaylarının felaketine karşı onu güçlendirdiğini belirtmiştir.

‘Siyah Kuğu’ nedir?

Siyah bir kuğu, normal olarak bir durumun beklenenin ötesine sapan ve tahmin etmek çok zor olan bir olaydır. Siyah kuğu olayları tipik olarak rastgele ve beklenmediktir.

Geçmiş Siyah Kuğu Olayları Örnekleri

2008 krizi sırasında ABD konut piyasasının finansal çöküşü, 2017’den itibaren en yeni ve iyi bilinen Black Swan siyah kuğu etkinliklerinden biridir. Kazaların etkisi felaket ve küresel olmuştur ve sadece birkaç aykırı durumun gerçekleşmesini tahmin edebilmiştir. .

Yine 2008’de Zimbabve, 21. yüzyılda en yüksek enflasyon oranının yüzde 79,6 milyardan fazla olduğu en kötü hiperenflasyon olgusuna sahipti. Bu miktarın enflasyon düzeyini tahmin etmek neredeyse imkansızdır ve bir ülkeyi finansal olarak kolayca uçuruma sürükleyebilmektedeydi.

2001 yılı dot-com balonu 2008 mali krizine benzerlikler taşıyan başka bir siyah kuğu olaydır. Amerika, ekonominin hızla yıkılmasından önce hızlı ekonomik büyümenin tadını çıkarıyordu ve özel servetteki artışa neden oluyordu. İnternet, ticari kullanım açısından başlangıç ​​aşamasında olduğundan, çeşitli yatırım fonları, teknoloji şirketlerine, şişirilmiş değerleme ve piyasa çekişi olmaksızın yatırım yapıyordu. Bu şirketler katlandığında, fonlar sert bir şekilde vuruldu ve aşağı yönlü risk yatırımcılara aktarıldı. Dijital sınır yeniydi ve bu nedenle çöküşü tahmin etmek neredeyse imkansızdı.

Bir başka örnek olarak, daha önce başarılı olan hedge fonu olan Uzun Vadeli Sermaye Yönetimi (LTCM) 1998 yılında Rus hükümetinin borç ödemelerinin neden olduğu dalgalanma etkisinin bir sonucu olarak şirketin bilgisayar modellerinin tahmin edemeyeceği bir yere sürüklendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.