İran parasından sıfır atmaya hazırlanıyor.

iran rial

İran gazeteleri 7 Ocak Pazartesi günü , Merkez Bankası’nın ülke paralarından dört sıfır atma önerisine geniş yer verdi. Yapılan yayınların çoğunda parasal reformlarla birleştirilmediği sürece tedbirin İran ekonomisi için yararlı olmayacağına yer verildi.

Bazı medya kuruluşları ve analistler  memnuniyetle karşılamış olsa da, çoğu yayıncının plana aykırı olacak bu uygulamanın yarardan çok zarar getireceği düşüncesinde olduğu bildiriliyor.

Reformcu günlük gazete olan Aftab-e Yazd, banknotlardan sıfırların atılmasının olumsuz psikolojik etkiye sahip olacağını, “psikolojik etkinin bu önlemin temel amacı gibi göründüğünü” yazdı.

Aftab-e Yazd
Aftab-e Yazd

Türkiye gibi benzer önlemler alan ülkelerin, ekonomik istikrarı sağlamak için önce ekonomilerinde reform yaptıklarını yazdı.

Aftab-e Yazd, Merkez Bankası tarafından öneriyi, son aylarda hükümetin geçici tedbirlerinden bir diğeri olan “bir şov” olarak nitelendirerek, “Ekonomik reformlar olmadan, banknotları düşürmek kısa vadeli etki yaratabilir, ancak uzun vadede yararsız olacaktır. ”

Gazete ayrıca, bu önlemin devlete yeni banknot basmanın ekstra maliyet getireceğini de ekledi.

Hükümet yanlısı günlük gazetesi İran ise eylem için 1990’lardan bu yana hazırlıkların yapıldığını belirten tedbiri memnuniyetle karşıladı. Ancak her gün, diğer ülkelerdeki benzer önlemlerin her zaman başarılı olamadığı kabul edildi. Ancak İran’ın günlük gazeteleri bile, İran’ın ulusal para birimini güçlendirecek parasal reformlarla bir araya getirildiğinde, banknotların sıfırlarının düşürülmesinin başarılı olabileceğini kabul etti.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.