Macd İndikatörü

Finans enstrümanlarının, fiyat hareketlerindeki dalgalanmaların esas alınarak, gelecekteki hareketlerini tahmin etmeye yarayan göstergelere indikatör denmektedir. Finans analizlerinde kullanılan çok fazla çeşitte indikatör bulunmaktadır. Bir finans enstrümanın gelecekteki hareketlerini tahmin etmek üzere indikatör kullanırken çok fazla indikatörü bir arada kullanmak, genellikle kafa karıştırmaktan başka işe yaramamaktadır. Bu yüzden öncelikle temel indikatörleri bilmek ve enstrümanın bu indikatörlerle uyumu incelenmelidir. 

  Bu temel indikatörler içerisinde en önemlilerinden biri MACD indikatörü dür (Hareketli Ortalamaların Uyumu/Uyumsuzluğu) . Bu indikatör piyasadaki alım ve satım hareketlerine verdiği olumlu tepkiler yüzünden çok sık tercih edilmektedir. Bu indikatör 70′ li yıllardan beri kullanılmakta olup, yukarı ve aşağı yönlü trend hareketlerini verdiği sinyallerle, hareket başlamadan önce uyarabilmektedir. 

 MACD Temel Mantığı 

  Bu indikatörün temel mantığı enstrümanın kısa vadeli ve uzun vadeli hareketli ortalamalarının çizgisel bir grafikte incelenerek, kesiştiği noktalardaki hareketlerinin gözlenmesidir. Kısa ve uzun vadeli ortalama gün miktarları kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Genellikle 12 ve 26 günlük üssel hareketli ortalamaların farkları incelenmektedir. Bu hareketler üç şekilde yorumlanmaktadır.

 -Hareketli ortalamalar grafikte sıfır noktasına geldiyse kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamalar eşit değerdedir.

 -Hareketli ortalamalar grafiğin sıfırın üzerinde kalan pozitif bölgesinde ise, kısa vadeli güncel ve hızlı olan hareketli ortalama, uzun vadeli yavaş hareketli ortalamanın üzerine çıkmış demektir.

 -Hareketli ortalamalar grafiğin sıfırın altında kalan negatif bölgesinde ise, kısa vadeli güncel ve hızlı olan hareketli ortalama, uzun vadeli yavaş hareketli ortalamanın altında kalmış demektir.

MACD Nasıl Kullanılır?

  Eğer macd (Moving Average Convergence Divergence) forex indikatör hareketli ortalamalar kesiştikten sonra, sıfır çizgisinin altında kalan bölgeye doğru hareket etmeye başlamış ise, negatif yönde düşüş trend hareketinin olma olasılığı oldukça yüksek, sıfır çizgisinin üzerindeki pozitif yöne doğru hareketlenmeye başlamış ise pozitif yönde yükseliş trendinin olma olasılığı yüksektir. 

 MACD Grafiği Kullanarak Alım ve Satımlar Nasıl Yapılır?

  Burada önemli olan nokta trendin başlangıç anının iyi tespit edilmesidir. Karın miktarını arttırmak ya da zararı azaltmak için, yukarı veya aşağı yönlü trend hareketinin önceden tespit edilmesi oldukça önemlidir. Kısa uzun vadeli hareketli ortalama grafiklerinin kesiştiği nokta, daha önceki kesişme noktalarıyla kıyaslanır. Önceki kıyaslama noktalarının altında kalıyorsa ya da çok yukarı noktalardan hızla aşağı yönde hareket yapıyorsa ve dibi görmemişse, kesişen grafikler de kesiştikten sonra negatif yönde ilerliyorsa, elde hisse varsa satış yaparak zarar azaltılabilir. Ayrıca hisse alımı yapmak isteyenler için, aşağı yönlü hareketin tamamlanıp, uygun dip noktaya ulaşması beklenir. Eğer grafik, kesiştikten sonra giderek açılarak pozitif yönde hareket etmeye başlamışsa, piyasa, yönü, hisse haberleri, işlem hacmi gibi diğer faktörlerde iyice incelendikten sonra alım yapılabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.