McKinsey kimdir?

mckinsey turkiye
mckinsey turkiye

McKinsey kimdir?

McKinsey kimdir? özel, kamu ve sosyal sektör kurumlarının geniş bir yelpazesine hizmet eden küresel bir yönetim danışmanlığı şirketidir. Müşterilerinin performanslarında önemli ve kalıcı iyileştirmeler yapmasına ve en önemli hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadırlar. Yaklaşık yüz yıllık bir deneyimle, bu göreve benzersiz bir şekilde donatılmış bir firma yapısına sahiptirler.

McKinsey dünyadaki en iyi bilinen küresel yönetim danışmanlığı gruplarından biridir.

Bu şirket yaklaşık yüz yıldır  hükümetler, sivil toplum kuruluşları, önde gelen işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla çalışmaktadır. McKinsey’in iddiası, müşterilerinin performanslarını önemli ölçüde geliştirirken önemli hedeflerinin çoğunu bulup başarmalarına yardımcı olmaktır.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ŞİRKETİNİN 150 TANESİNİN MERKEZİNDE O VAR!

McKinsey & Company firmasından danışmanlık hizmeti alanların sayısı bir hayli fazla. Devlet adamlarından sanatçılara, sporculardan yazarlara birçok kişinin yer aldığı bu listeye Türkiye hükümetinin eklenmesiyle McKinsey firması hakkında Türk halkında büyük bir soru işareti uyanmış oldu. Peki ama kimdir bu McKinsey?

Müşterilere yeni fikirler, yenilikler ve yetenekler getirmek için McKinsey, dünyanın lider teknoloji ürün şirketlerinden 150’sini dahil etmek için iş ortaklarını genişletti. Ayrıca, bulut çözümleri, sektöre özel çözümler ve mikro hizmetler de dahil ederek kendi teknolojik birimini genişletiyor.

Bir görev veya problem ne kadar karmaşık olursa olsun, öncelikle, çözümün neye benzediğine dair önerilen bir taslağı alırlar. Bir taslak, önerilen bir çözümün yapısını oluşturmalarını ve daha sonra aradaki boşlukları araştırmalarla doldurmalarını sağlar.

McKinsey yeni yetenekleri işe alıyor. Digital McKinsey’in, farklı geçmişlerden gelen bu genç ve enerjik zihinlerin 1500’den fazla bu amaçtaki çalışanı var. McKinsey & Company’nin farklı müşteri tabanı, bu bireyleri işe almayı önemli hale getirmektedir.

McKinsey & Company firmasından danışmanlık hizmeti alanların sayısı bir hayli fazla. Türkiye hükümeti ile de çalışmaya başlanacağı açıklanmasıyla şirketinin danışmanlık hizmeti verdiği kişi kurum ve kuruluşlarına biri daha eklendi. Gelin bakalım Mckinsey firmasından danışmanlık hizmeti alanlar arasında kimler var?

McKinsey ile çalışan yatırımcıların bazıları:

Luis Ubiñas – Amerikalı yatırımcı. 2008-2013 yılları arasında Ford Vakfı eski başkanı. Amerikalı yatırımcı.

Chelsea Clinton – Eski ABD başkanı Bill Clinton’nın kızı. Clintin Vakfı başkan yardımcısı.

Azran Osman Rani – AirAsia CEO’su

James McNerney – Boeing yönetim kurulu başkanı ve Ceo eski

Delphine Arnault – Louis Vuitton başkan yardımcısı

Vittorio Colao – Vodafone Group şirketinde CEO

Henrique De Castro – yönetici ve eski baş işletme yöneticisi GOOGLE eski

Diana Farrell – JPMorgan Chase Institute’un kurucu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanıdır.

Louis V. Gerstner, Jr. – 1993-2002 yılları arasında IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su.

James P. Gorman – Morgan Stanley Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı.

Helmut Danke – Kıdemli bir Alman yöneticisidir ve şu anda Microsoft, Bayer AG ve Singapur Havayolları olmak üzere çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Sheryl Sandberg – Facebook’un COO’su ve Leanin.org’un kurucusu.

Toshimitsu Motegi – Japonya’da ekonomi, ticaret ve sanayi bakanı eski.

Katrin Suder – Almanya Devlet Planlama ve Ekipman Sekreteri eski.

Stephen Green – HSBC Holdings plc eski Grup Başkanı

Betsy Holden –  2001-2004 yılları arasındaKraft Foods’in eş-CEO’su.

Türkiye Ve McKinsey

Maliye Bakanı Berat Albayrak – aynı zamanda Erdoğan’ın damadı – New York merkezli küresel yönetim danışmanlığı McKinsey’i yükselen enflasyon ve para krizini atlatma konusunda üç yıllık bir anlaşmaya vardı.

Albayrak, Sabah gazetesi haber sitesinde yapılan bir röportajda McKinsey’in Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında maliyet kontrolleri ve mali düzenlemede uzmanlaşmış yeni bir hükümet birimine tavsiyede bulunacağını söyledi.

Lübnan’a 1000 sayfalık rapor!

Geçtiğimiz Temmuz ayında ekonomik kriz yaşayan Lübnan hükümetine 1000 sayfalık tavsiye raporu hazırlayan McKinsey, 5 yıllık bir program ile %20 üzeri olan işsizlik oranını ve 43 milyar doları aşan dış borç baskısının üstesinden gelmeyi planlıyor.

Altı aylık bir dönem için yapılan planlamada geri dönüş hedefinin reel GSYİH büyümesini 6’ya yükseltmek olduğunu belirtti. önümüzdeki üç yıl içinde işsizlik oranını yarı yarıya düşürürken, üretim sektörünün GSYİH’ya katkısını sadece beş yılda yüzde 14’ten yüzde 25’e çıkarmak olarak belirtti.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.