Para hakkında şaşırtıcı 15 gerçek!

Paranın tarihi
Paranın tarihi
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Para para para ! İşte paranın tarihi ve az bilinen bilgiler.

Paranın tarihi binlerce yıla uzanıyor. Peki paranın sığırlar ile bir ilişkisi olduğunu ya da kakao çekirdeğinin para yerine geçtiğini biliyor muydunuz. O halde okumaya devam edin.

1) Sığır – Cattle (koyun, develer ve diğer canlı hayvanları içerir) ilk ve en eski para biçimidir. Sığırların her başı, “baş” için Latince olan bir caput olarak adlandırıldı. Bu yüzden, çok fazla sığırları olan bir kişi, parayı tanımlamak için bugün hâlâ kullanılan bir kelime olan kaput veya “sermaye” olarak tanımlamıştı. işte capitalin tarihçesi!

2) İşte tarih boyunca kullanılan para birimlerinden birkaçı: tarih boyunca insanlar sabun, kakao çekirdeği, fil kuyruğu tüyleri, fillerin tamamı, tahıl, hayvan derileri, balıkçılar, tüyler, çay tütünü, kuş pençeleri ve ayı dişleri gibi birçok para biçimini kullanmışlardır. bu şekilde Paranın tarihi başlamış oluyordu.

3) Dolaşımdaki en büyük ABD banknotu, 1945’e kadar yayınlanan 10.000 dolarlık banknot oldu. 30 Mayıs 2009 itibariyle, bu büyük banknotların sadece 336’sının hayatta kaldığı bilinmektedir. Somon P. Chase banknotta tasvir ediliyor.

10.000 dolarlık banknot

4) Amerikan dolarının üzerinde bulunan “IN GOD WE TRUST’  sloganı 1963 yılına kadar banknotlar üzerinde bulunmuyordu.

5) Romalılar, yaşayan bir insanın görüntüsünü madalyonun üzerine damgalayan ilk kişilerdi. Savaş kazandıktan sonra, Julius Caesar, portresi isadan önce 44’de bir madalyonun üzerine damgaladılar. bu Paranın tarihi olarak bir ilkti.

6) Eski Mezopotamya’daki Sümerler (modern Irak), metal paranın ilk şekli olan ingotları (külçe)  ilk kullanan insanlardı. Külçelerin değeri ağırlıklarına bağlıydı.

 

7) Bir mil yüksekliğinde bir dolarlık banknot yığını 14,5 milyon dolar değerinde olacaktır.

8) Ortaçağ boyunca, şövalyeler soyguncular yüzünden para taşımak istemiyordu. Bunun yerine, şövalyeler özel yüzükler giyiyordu. Bir şövalye bir handa kaldığında faturasını yüzüğüyle damgalar. Hancı daha sonra ödeyecek olan şövalyenin kalesine damgalı faturayı aldı.

9) Bir para sayma makinesi saniyede 2500 madeni para sayabilir. 4 saniye içersinde 100 adet banknotu sahte olup olmadığını ve hangi cins olduğunu ayırt ederek sayabilir.

10) Dünyada 1,6 milyondan fazla ATM bulunmaktadır. Antartika’da bile bir tane var. Cuma günü ATM’de en popüler gün. ATM’den çekilen ortalama miktar 80 $ ‘dır.

11) Erken Romalılar, bir tür para olarak tuz (salt) kullandılar. Aslında, “maaş (salary)” sözcüğü, Latince “tuz” anlamına gelen salt’dan gelir.

12) Dünyanın en pahalı sikkelerinden biri 1913 Liberty Head nikelidir. Biri 2010 yılında 3.737.500 $ karşılığında satıldı. Çok nadirdir, çünkü sadece beş sikkeden oluşan bu sikkeleri haydut bir darphane çalışanı tarafından basılmıştır.

liberity head parası

13) 13 numarası, dolar banknotunda birkaç defa temsil edilmektedir: 13 ok, 13 zeytin dalında yaprak, 13 yıldız ve kalkanın 13 çizgisi vardır. Onüç ABD’yi oluşturan 13 orijinal koloniyi temsil ediyor.

14) Kraliçe II. Elizabeth, diğer herhangi bir kişiye göre daha fazla para cinsinden görünme rekorunu elinde tutuyor. Portresi, 30’dan fazla farklı ülkenin para biriminde göründü. Birkaç örnek:

kanada parasındaki elizabeth
kıbrıs parasındaki elizabeth
malta prasındaki elizabeth
maritius parasındaki elizabeth
solomon adaları parasıdaki elizabeth

15) Bulunan en eski “para”, Türkiye’de 12.000 B.C.’ye kadar kullanılan küçük obsidiyen parçalarıdır.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.