THE CBOE VOLATILITY INDEX (VIX)

1993’te Chicago Board Options Exchange® (CBOE®), piyasadaki paranın S & P 100® Endeksinin (OEX) ima ettiği 30 günlük volatilite beklentisini ölçmek için tasarlanmış olan CBOE Volatility Index®, VIX®’i piyasaya sundu. ABD borsa volatilitesi için önde gelen bir referans noktası oldu. Wall Street Journal, Barron ve diğer önde gelen finansal yayınların çok kullandığı bilinmektedir. CNBC, Bloomberg TV ve CNN / Money ile ilgili iş haberleri dizilerinin yanı sıra, VIX’in sıklıkla “korku endeksi” olarak adlandırıldığı yerlerin başında gelir.

2003 yılında on yıl sonra, CBOE, Goldman Sachs ile birlikte, finansal teorisyenler, risk yöneticileri ve volatilite tüccarları tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam eden beklenen volatiliteyi ölçmek için yeni bir yöntemi yansıtacak şekilde VIX’i güncelledi. Yeni VIX, ABD hisse senetlerinin çekirdek endeksi olan S & P 500® Endeksine (SPXSM) dayanıyor ve SPX’in ağırlıklandırılmış fiyatlarının ortalaması alınarak ve çok çeşitli grev fiyatları üzerinden beklenen volatiliteyi tahmin ediyor. Bir SPX seçenekleri portföyü ile volatilite maruziyetini çoğaltmak için bir senaryo sağlayarak, bu yeni metodoloji, VIX’i soyut bir kavramdan ticaret ve korunma uçuculuğu için pratik bir standarda dönüştürdü.

24 Mart 2004 tarihinde, CBOE, yeni, tamamen elektronik CBOE Vadeli İşlemler Borsası’nda (CFE®) ilk defa borsada işlem gören VIX vadeli işlem sözleşmesini tanıttı. İki yıl sonra, Şubat 2006’da, CBOE, Exchange tarihinde en başarılı yeni ürün olan VIX seçeneklerini piyasaya sundu. Beş yıldan kısa bir süre içinde, VIX opsiyonları ve vadeli işlemlerde kombine işlem aktivitesi, günde 100.000’den fazla sözleşmeye ulaştı.
Uçuculuğun borsa getirilerine olan negatif korelasyonu iyi belgelenmiştir ve bir yatırım portföyünde volatilitenin dahil edilmesine yönelik bir çeşitlendirme yararı olduğunu göstermektedir. VIX vadeli işlemler ve opsiyonlar, tek bir verimli pakette saf volatilite maruziyeti sağlamak için tasarlanmıştır. CBOE / CFE, en küçük perakende tüccarından en büyük kurumsal para yöneticilerine ve hedge fonlarına kadar tüm yatırımcılara sunulan VIX ürünleri için sürekli, sıvı ve şeffaf bir pazar sağlar.

VIX, S & P 500 Endeksinin 30 günlük beklenen volatilitesini ölçer. VIX’in bileşenleri genellikle birinci ve ikinci SPX sözleşmesi aylarında yakın ve sonraki dönemlere ait çağrı ve çağrı seçenekleridir. “Yakın dönem” seçeneklerinin son kullanma tarihinden en az bir hafta olması gerekir; son kullanma tarihine yakın bir şekilde meydana gelebilecek fiyatlandırma anormalliklerini en aza indirmeyi amaçlayan bir gereksinim. Yakın vadeli opsiyonların geçerlilik süresinin bir haftadan daha az olması durumunda, VIX ikinci ve üçüncü SPX sözleşmelerine aylar. Örneğin, Haziran ayında ikinci Cuma günü, VIX, Haziran ve Temmuz aylarında sona erecek SPX seçenekleri kullanılarak hesaplanacaktır. Önümüzdeki Pazartesi günü, Temmuz, Haziran’ın yerini “yakın dönem” olarak alacaktı ve Ağustos, Temmuz’un yerine “gelecek dönem” oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.