The Directional Movement Index (DMI)

Directional Movement Index Yönelimli Hareket Endeksi (DMI), bir eğilimin trend olup olmadığını belirlemede ve trendin gücünü ölçmeye çalışmakta yardımcı olur. Sadece bir eğilim olup olmadığını ve eğilimlerin gücünü belirlemeye çalışır.

İndikatör dört gösterge çizgisinden oluşur:

1)Pozitif Yön Göstergesi (+ DMI), günün yüksek fiyatı ile dünün yüksek fiyatları arasındaki farkı gösterir. Bu değerler daha sonra son 14 dönem eklenir ve sonra çizilir.

2)Negatif Yönlü Gösterge (–DMI), günüm düşük fiyatı ile dünün düşük fiyatı arasındaki farkı gösterir. Bu değerler daha sonra son 14 döneme özetlenir ve çizilir.

3)Ortalama Yön Hareketi Endeksi (ADX). ADX, DX’in düzgünleştirilmesidir.

4)Ortalama Yön Hareket Hareketi Endeksi (ADXR), günün ADX değerinin ve 14 dönem öncesine ait ADX’in basit bir ortalaması alınır.

Directional Movement Index
Directional Movement Index

ADX ve ADXR’nin yüksek ve yükselen seviyeleri, sistemi takip etmenin uygun olabileceğini gösteren bir eğilimi gösteren yukarı veya aşağı güçlü bir trendi göstermektedir. Genellikle, ADX 25’in üzerindeyse, güçlü bir eğilim gösterir.
ADX ve ADXR’nin düşük ve düşen seviyeleri, trendsiz bir piyasayı göstermektedir. Tipik olarak, ADX 20’nin altındaysa, trendsiz bir piyasayı gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.